Campionatul National pe Echipe Mixte – Baile Olanesti 28 oct- 4 nov 2017

Clubul Sportiv Municipal Bucuresti a participat la Campionatul National pe Echipe Mixte 2017 cu 3 echipe, la categoriile de 8, 10 si 12 ani.

Rezultatele au fost ca de obicei foarte bune:

Locul 1 – Echipa campioana nationala la sah clasic under 10, formata din: Nastore Pavel-Alexandru, Ulian Andrei-Octavian, Pirvan Maria, Samson Maria.

23158418_10207906191371347_1029361678_o

Locul 1 – Echipa campioana nationala la sah clasic under 12, formata din: Stepanencu Nicodim-Cosmin, Musteata Darius-Gabriel-Orlando, Puia Alexia-Teodora, Albu Camelia.

23261785_10207906165170692_334279352_o

Locul 3 – Medalie de argint, Echipa under 8 formata din: Ivancescu Bogdan-Andrei, Paunescu Stefan-Vlad, State-Ungureanu Elena-Anastasia, Moraru Ana-Alina.

23224891_10207906186731231_1188611945_o

Rezultate extraordinare care le-au adus locul 1 pe mese au inregistrat Nastore Pavel-Alexandru pe masa 1 la Under 10, Ulian Andrei-Octavian pe masa 2 la Under 10, Samson Maria pe masa 4 la Under 10, Paunescu Stefan-Vlad pe masa 2 la Under 8, State-Ungureanu Elena-Anastasia pe masa 3 la Under 8, Stepanencu Nicodim-Cosmin pe masa 1 la Under 12, Musteata Darius-Gabriel-Orlando pe masa 2 la Under 12, Albu Camelia pe masa 4 la Under 12.

23155144_1906027876315021_5535905966868843045_o

La turneul de blitz „In memoriam ELISABETA POLIHRONIADE” echipele la Under 10 si Under 12 au ocupat prima treapta a podiumului, castigand detasat, iar echipa de Under 8 a terminat pe locul 2.

23314419_10207906144250169_1358684726_o

Daca in anii precedenti CSM Bucuresti a participat cu o singura echipa, formata in jurul jucatorilor Ulian si Nastore (cei mai buni jucatori din tara la categoria Under 10), anul acesta am format echipe redutabile la toate categoriile unde ne-am propus sa castigam.

Andrei Ulian si Pavel Nastore castiga astfel a treia oara consecutiv Campionatul National pe Echipe Mixte.

Programul relaxat intins pe 7 zile, le-a permis sportivilor sa faca plimbari prin linistitele Bai Olanesti, sa se distreze la mesele de tenis din parcul statiunii sau in camere cu jocul Catan.

 

O delegatie numeroasa si puternica, trei echipe, locul 2 atat la Under 8 cat si la Under 10, a avut si clubul de sah condus de Marele Maestru Andrei Murariu si Maestra Nationala Madalina Anusca. Doua medalii au castigat si colegii de la CSU Bucuresti la categoriile mici, astfel ca pot concluziona ca la nivel de copii Under 8, Under 10 si Under 12 cluburile bucurestene fac o treaba excelenta in descoperirea si pregatirea micilor sportivi.

 

 

 

Anunțuri

Rezultate la CNEJ 2017 pentru CSM Bucuresti la jumatatea competitiei.

logo-2-291x300

Update 01.08.2017. CSM Bucuresti s-a impus la aceasta competitie prin obtinerea a unui numar de 20 medalii (8 la şah clasic, 6 la şah rapid şi 6 la blitz), insumand 10 medalii de aur, 6 medalii de argint si 4 medalii de bronz. Jucatorii de şah de la CSM Bucureşti au câştigat competiţia cluburilor din cadrul CN de şah pentru juniori, ediţia 2017.

Un fleac…am fost cei mai buni !

Untitled11Untitled9Untitled8Untitled7Untitled6Untitled5Untitled3Untitled2Untitled1

Csm Bucuresti cel mai premiat club la Trofeul Litoralului Editia a XXVII-a

Sportivii CSM Bucuresti au inceput vacanta mare pe litoral la cel mai puternic turneu estival din tara noastra. Festivalul International Trofeul Litoralului a inceput pe 19 iunie si s-a incheiat pe 28 iunie in statiunea Eforie Nord.

20170628_114115

Rezultatele au fost foarte bune si au reconfirmat valoarea pregatirii facute de echipa de antrenori condusa de Maestrul International Ion Glodeanu.

20170628_112631.jpg

Stepanencu Cosmin-Nicodim, la doar 12 ani, a castigat locul 1 , la turnel Under 14, cu 7 puncte din 8, neinvins.

20170628_113138.jpg

Ulian Andrei-Octavian a castigat turneul Under 10 cu 7,5 puncte din 8,  neinvins. Andrei se afla in postura de dublu castigator al trofeului, acesta revenindu-i si in urma cu doi ani la categoria Under 8. Andrei a castigat si proba de dezlegari cu maxim de puncte.

20170628_112814.jpg

State-Ungureanu Elena-Anastasia la doar 7 ani a ocupat locul 2 general in turneul Under 8 si locul 3 fete la proba de dezlegari.

Tariceanu Victor a urcat pe treapta a treia a podiumului la Under 10 cu 6 puncte din 8

Mazilu Xenia a ocupat locul 2 la fete Under 10.

Samson Maria a ocupat locul 2 fete la proba de dezlegari.

Au jucat fara sa reuseasca clasari pe podium Vrabie Oana-Simona , State-Ungureanu Vlad, Radu David.

Gheorghiu Alexandru (14 ani) a ales sa joace in turneul destinat adultilor.

20170628_114030.jpg

Clasamentele sunt disponibile aici:

http://chess-results.com/tnr283215.aspx?lan=27&art=1&rd=8&wi=821

http://chess-results.com/tnr283210.aspx?lan=27&art=1&rd=8&wi=821

http://chess-results.com/tnr283214.aspx?lan=27&art=1&rd=8&wi=821

 

 

 

 

Sah – Cupa Municipiului Bucuresti Editia 2017

18740572_10206889681719241_6106437293394834989_n

 

Aflata la editia numarul 4, Cupa Municipiului Bucuresti la sah a adunat la start 115 jucatori de la grupele de sector. Gazda competitiei a fost ca deobicei Scoala Gimnaziala Ienachita Vacarescu, reprezentata de domnul director Berbec Sorin.

18767876_10206889601037224_8829625573492499206_n

S-au desfasurat trei turnee a cate 7 runde, fiecare jucator avand la dispozitie 10 min/partida. Arbitrii competitiei au fost Bogdan Ulian arbitru principal, Tanase Florin si Georgescu Ioan la grupa de 8 ani, Nuta Dan si Radulescu Corneliu la grupa de 10 ani si Moise Aurel si Dragan Ovidiu la grupa de sub 14 ani. Sefa sectiei sah, doamna Popescu Mariana i-a incurajat pe copii la inceputul concursului si i-a felicitat la festivitatea de premiere.

18767479_10206889586556862_7526150151763820859_n

De la sectorul 1 au participat 16 sportivi , 7 dintre ei reusind sa urce pe podium.

Locul 1 Baieti 14 ani – Predescu Ionut Andrei

Locul 1 Baieti 7 ani – Kogalniceanu Teodor-Stefan

Locul 2 Baieti 8 ani – Bibis Vlad Andreas

Locul 2 Baieti 7 ani – Savu Victor-Xavier

Locul 1 Fete 7 ani – Ulian Sophia-Ilinca

Locul 2 Fete 8 ani – Vrabie Oana-Simona

Locul 2 Fete 14 ani – Catana-Negreanu Maria

18814107_10206659004993365_4270171977976565097_n

Clasamentul grupei Under 14 a fost urmatorul:

Locul 1 – Predescu Ionut-Andrei

Locul 2 – Agache Andrei

Locul 3 – Mihalea Andrei-Tudor

Locul 1 fete – Virgolici Diana-Maria

Locul 2 fete – Catana-Negreanu Maria

Locul 3 fete – Andrei Mihaela

18882213_10206889680479210_6949133406164254168_n

Clasamentul grupei Under 10 a fost urmatorul:

Locul 1 – Toma Iustin

Locul 2 – Nicodim Stefan

Locul 3 – Andrei Ionut-Cristian

Locul 1 fete – Muller Maria

Locul 2 fete – Popescu Ilinca

Locul 3 fete – Sacuiu Teodora-Isabelle

18893088_10206659016833661_4776613668410685988_n

Mai interesant a fost la Under 8, grupa cu cel mai mare numar de participanti si anume 48 de jucatori, pentru ca s-au premiat atat jucatorii sub 8 cat si cei 7 ani, plus cei mai mici (baiat si fata) participanti.

Clasamentul a fost urmatorul la Under 8:

Locul 1 Paunescu Vlad-Stefan , jucatorul fiind si Campion National Scolar in acest an

Locul 2 Bibis Vlad-Andreas

Locul 3 Stoica Sebastian-Andrei

Locul 1 fete Militaru Andreea-Elena

Locul 2 fete Vrabie Oana-Simona

Locul 3 fete Lia Andrada

Clasamentul la Under 7 a fost:

Locul 1 Kogalniceanu Teodor-Stefan

Locul 2 Savu Victor-Xavier

Locul 3 Loloiu Ioan-Sebastian

Au mai primit mentiune Matei Tobias si Sava Luca-Mihail

Locul 1 fete Ulian Sophia-Ilinca

Locul 2 fete Dumitru Mihaela

18838968_1313428475359193_6832193695470730406_n

Finala aceasta, care s-a desfasurat dupa ce timp de 5 etape in ultimile 3 luni, am jucat intre sectoare, s-a dovedit un concurs puternic, cu 115 jucatori care au dorit sa dovedeasca ce au invatat in ultimul timp.

18814024_10206889680999223_7362636986620187134_n

Noi, echipa de la CSM Bucuresti, am dorit ca aceasta finala sa fie o rampa de lansare pentru cei din linia a doua, de aceea i-am incurajat sa participe pe jucatorii ce inca nu au atins categoria a II-a a federatiei de specialitate. Pe primul podium al acestei competitii, in 2014, au fost Ulian Andrei locul 1, Nastore Pavel locul 2 si Dumitrescu Daniel locul 3, multiplii medaliati la campionatele nationale an de an, si care sunt exemple pentru cei ce au reusit sa castige medalii anul acesta la Cupa Municipiului Bucuresti.

 

 

 

 

 

 

 

Rezultate bune pentru sahistii CSM pe 22 mai.

Sambata 20 si duminica 21 mai s-a desfasurat la Complexul Mazicon din Sectorul 6 a cincea editie a cupei Socialxchange&Chess.

La categoria Under 8 locul 1 fete a fost ocupat de micuta Elena-Anastasia State-Ungureanu iar la categoria Under 10 locul 1 fete a fost ocupat de Xenia Mazilu.

T0280575_SocialXChange_Ed5 105

Cel mai interesant podium a fost cel al categoriei Under 10 , acolo unde au urcat doar sportivi CSM Bucuresti. Radu-Andrei Grigore a ocupat locul al treilea, Daniel Dumitrescu locul al doilea, iar pe prima treapta, cu un excelent punctaj de sase puncte din sase partide, a urcat favoritul competitiei, campionul national AIM Andrei-Octavian Ulian.

T0280577_SocialXChange_Ed5 132

Duminica 21 mai a avut loc si turneul Junior Chess Cup, organizat de Maestrul International Gabriel Grecescu impreuna cu arbitrul international Radu-Catalin Chirila.

18588698_1276838949060675_5436684823157375875_o

De la grupa sectorului 1, au participat sapte copii , cel mai bun rezultat fiind al sportivei Simona Oana Vrabie, cea care cu 5 puncte din 7 partide, a ocupat locul 4 general si locul I fete.

18620630_1276838339060736_366782559445995628_o

Ii felicit si le urez mult suces la urmatoarele competitii si curajosilor mici sahisti care au participat cu succes la concursuri: Vlad-Andreas Bibis, Stefan-Radu Ene, Eduard-Andrei Dumitru, Andrei Bradoaia,  Teodor-Stefan Anghelescu , David Cristea, Victor Savu, Teodor Kogalniceanu, Vicentiu Savu, Ionut Predescu, Maria Catana, Catalin Predescu, Matias Matei, Ene Teodor.

 

Weekend plin pentru sahistii CSM Bucuresti. Sectorul 1 in top !

Sambata 13 mai a avut loc ultima etapa a fazei pe sector a concursului Cupa Municipiului Bucuresti. Sahisti de la grupa antrenorului Bogdan Ulian s-au deplasat la Scoala 124 la colegii de la sectorul 5 si s-au impus in majoritatea partidelor.

18403111_1270765349668035_70715773953253732_n

Premiantii sectorului 1 au fost Bibis Vlad-Andreas , Kogalniceanu Teodor-Stefan si Vrabie Simona, locul 1 cu cinci partide castigate din tot atatea jucate, Bradoaia Andrei 4,5 puncte locul 2 si Ene Teodor 3,5 din 5 puncte a ocupat locul 3. Locul 4 a fost ocupat de Dumitru Andrei cu trei puncte si Catana-Negreanu Maria tot 3 puncte.

18422991_1299199166782124_945966451322408104_o

Duminica 14 mai sase copii de la sectorul 1 au participat la Cupa Academiei de Sah si au inregistrat rezultate bune si foarte bune.

Savu Victor-Xavier locul 1 Under 7 cu 6,5 puncte din 7

Bibis Vlad-Andreas locul 2 Under 7 cu 6 puncte din 7

Savu Vicentiu-Dorian locul 7 Under 7 cu 5 din 7

Vrabie Oana Simona locul 15 Under 9 ani, 4 din 7

Dumitru Andrei (debutant la un concurs) 2 puncte din 7.

18489664_1494748383891407_9115067146083079347_o

Sportivii sahisti de la sectorul 1 se pregatesc intens pentru Faza Finala a Cupei Municipiului Bucuresti care se va desfasura pe data de 1 iunie.