Campionatul National pe Echipe Mixte – Baile Olanesti 28 oct- 4 nov 2017

Clubul Sportiv Municipal Bucuresti a participat la Campionatul National pe Echipe Mixte 2017 cu 3 echipe, la categoriile de 8, 10 si 12 ani.

Rezultatele au fost ca de obicei foarte bune:

Locul 1 – Echipa campioana nationala la sah clasic under 10, formata din: Nastore Pavel-Alexandru, Ulian Andrei-Octavian, Pirvan Maria, Samson Maria.

23158418_10207906191371347_1029361678_o

Locul 1 – Echipa campioana nationala la sah clasic under 12, formata din: Stepanencu Nicodim-Cosmin, Musteata Darius-Gabriel-Orlando, Puia Alexia-Teodora, Albu Camelia.

23261785_10207906165170692_334279352_o

Locul 3 – Medalie de argint, Echipa under 8 formata din: Ivancescu Bogdan-Andrei, Paunescu Stefan-Vlad, State-Ungureanu Elena-Anastasia, Moraru Ana-Alina.

23224891_10207906186731231_1188611945_o

Rezultate extraordinare care le-au adus locul 1 pe mese au inregistrat Nastore Pavel-Alexandru pe masa 1 la Under 10, Ulian Andrei-Octavian pe masa 2 la Under 10, Samson Maria pe masa 4 la Under 10, Paunescu Stefan-Vlad pe masa 2 la Under 8, State-Ungureanu Elena-Anastasia pe masa 3 la Under 8, Stepanencu Nicodim-Cosmin pe masa 1 la Under 12, Musteata Darius-Gabriel-Orlando pe masa 2 la Under 12, Albu Camelia pe masa 4 la Under 12.

23155144_1906027876315021_5535905966868843045_o

La turneul de blitz „In memoriam ELISABETA POLIHRONIADE” echipele la Under 10 si Under 12 au ocupat prima treapta a podiumului, castigand detasat, iar echipa de Under 8 a terminat pe locul 2.

23314419_10207906144250169_1358684726_o

Daca in anii precedenti CSM Bucuresti a participat cu o singura echipa, formata in jurul jucatorilor Ulian si Nastore (cei mai buni jucatori din tara la categoria Under 10), anul acesta am format echipe redutabile la toate categoriile unde ne-am propus sa castigam.

Andrei Ulian si Pavel Nastore castiga astfel a treia oara consecutiv Campionatul National pe Echipe Mixte.

Programul relaxat intins pe 7 zile, le-a permis sportivilor sa faca plimbari prin linistitele Bai Olanesti, sa se distreze la mesele de tenis din parcul statiunii sau in camere cu jocul Catan.

 

O delegatie numeroasa si puternica, trei echipe, locul 2 atat la Under 8 cat si la Under 10, a avut si clubul de sah condus de Marele Maestru Andrei Murariu si Maestra Nationala Madalina Anusca. Doua medalii au castigat si colegii de la CSU Bucuresti la categoriile mici, astfel ca pot concluziona ca la nivel de copii Under 8, Under 10 si Under 12 cluburile bucurestene fac o treaba excelenta in descoperirea si pregatirea micilor sportivi.

 

 

 

Anunțuri

Sah – Cupa Municipiului Bucuresti Editia 2017

18740572_10206889681719241_6106437293394834989_n

 

Aflata la editia numarul 4, Cupa Municipiului Bucuresti la sah a adunat la start 115 jucatori de la grupele de sector. Gazda competitiei a fost ca deobicei Scoala Gimnaziala Ienachita Vacarescu, reprezentata de domnul director Berbec Sorin.

18767876_10206889601037224_8829625573492499206_n

S-au desfasurat trei turnee a cate 7 runde, fiecare jucator avand la dispozitie 10 min/partida. Arbitrii competitiei au fost Bogdan Ulian arbitru principal, Tanase Florin si Georgescu Ioan la grupa de 8 ani, Nuta Dan si Radulescu Corneliu la grupa de 10 ani si Moise Aurel si Dragan Ovidiu la grupa de sub 14 ani. Sefa sectiei sah, doamna Popescu Mariana i-a incurajat pe copii la inceputul concursului si i-a felicitat la festivitatea de premiere.

18767479_10206889586556862_7526150151763820859_n

De la sectorul 1 au participat 16 sportivi , 7 dintre ei reusind sa urce pe podium.

Locul 1 Baieti 14 ani – Predescu Ionut Andrei

Locul 1 Baieti 7 ani – Kogalniceanu Teodor-Stefan

Locul 2 Baieti 8 ani – Bibis Vlad Andreas

Locul 2 Baieti 7 ani – Savu Victor-Xavier

Locul 1 Fete 7 ani – Ulian Sophia-Ilinca

Locul 2 Fete 8 ani – Vrabie Oana-Simona

Locul 2 Fete 14 ani – Catana-Negreanu Maria

18814107_10206659004993365_4270171977976565097_n

Clasamentul grupei Under 14 a fost urmatorul:

Locul 1 – Predescu Ionut-Andrei

Locul 2 – Agache Andrei

Locul 3 – Mihalea Andrei-Tudor

Locul 1 fete – Virgolici Diana-Maria

Locul 2 fete – Catana-Negreanu Maria

Locul 3 fete – Andrei Mihaela

18882213_10206889680479210_6949133406164254168_n

Clasamentul grupei Under 10 a fost urmatorul:

Locul 1 – Toma Iustin

Locul 2 – Nicodim Stefan

Locul 3 – Andrei Ionut-Cristian

Locul 1 fete – Muller Maria

Locul 2 fete – Popescu Ilinca

Locul 3 fete – Sacuiu Teodora-Isabelle

18893088_10206659016833661_4776613668410685988_n

Mai interesant a fost la Under 8, grupa cu cel mai mare numar de participanti si anume 48 de jucatori, pentru ca s-au premiat atat jucatorii sub 8 cat si cei 7 ani, plus cei mai mici (baiat si fata) participanti.

Clasamentul a fost urmatorul la Under 8:

Locul 1 Paunescu Vlad-Stefan , jucatorul fiind si Campion National Scolar in acest an

Locul 2 Bibis Vlad-Andreas

Locul 3 Stoica Sebastian-Andrei

Locul 1 fete Militaru Andreea-Elena

Locul 2 fete Vrabie Oana-Simona

Locul 3 fete Lia Andrada

Clasamentul la Under 7 a fost:

Locul 1 Kogalniceanu Teodor-Stefan

Locul 2 Savu Victor-Xavier

Locul 3 Loloiu Ioan-Sebastian

Au mai primit mentiune Matei Tobias si Sava Luca-Mihail

Locul 1 fete Ulian Sophia-Ilinca

Locul 2 fete Dumitru Mihaela

18838968_1313428475359193_6832193695470730406_n

Finala aceasta, care s-a desfasurat dupa ce timp de 5 etape in ultimile 3 luni, am jucat intre sectoare, s-a dovedit un concurs puternic, cu 115 jucatori care au dorit sa dovedeasca ce au invatat in ultimul timp.

18814024_10206889680999223_7362636986620187134_n

Noi, echipa de la CSM Bucuresti, am dorit ca aceasta finala sa fie o rampa de lansare pentru cei din linia a doua, de aceea i-am incurajat sa participe pe jucatorii ce inca nu au atins categoria a II-a a federatiei de specialitate. Pe primul podium al acestei competitii, in 2014, au fost Ulian Andrei locul 1, Nastore Pavel locul 2 si Dumitrescu Daniel locul 3, multiplii medaliati la campionatele nationale an de an, si care sunt exemple pentru cei ce au reusit sa castige medalii anul acesta la Cupa Municipiului Bucuresti.

 

 

 

 

 

 

 

Rezultate bune pentru sahistii CSM pe 22 mai.

Sambata 20 si duminica 21 mai s-a desfasurat la Complexul Mazicon din Sectorul 6 a cincea editie a cupei Socialxchange&Chess.

La categoria Under 8 locul 1 fete a fost ocupat de micuta Elena-Anastasia State-Ungureanu iar la categoria Under 10 locul 1 fete a fost ocupat de Xenia Mazilu.

T0280575_SocialXChange_Ed5 105

Cel mai interesant podium a fost cel al categoriei Under 10 , acolo unde au urcat doar sportivi CSM Bucuresti. Radu-Andrei Grigore a ocupat locul al treilea, Daniel Dumitrescu locul al doilea, iar pe prima treapta, cu un excelent punctaj de sase puncte din sase partide, a urcat favoritul competitiei, campionul national AIM Andrei-Octavian Ulian.

T0280577_SocialXChange_Ed5 132

Duminica 21 mai a avut loc si turneul Junior Chess Cup, organizat de Maestrul International Gabriel Grecescu impreuna cu arbitrul international Radu-Catalin Chirila.

18588698_1276838949060675_5436684823157375875_o

De la grupa sectorului 1, au participat sapte copii , cel mai bun rezultat fiind al sportivei Simona Oana Vrabie, cea care cu 5 puncte din 7 partide, a ocupat locul 4 general si locul I fete.

18620630_1276838339060736_366782559445995628_o

Ii felicit si le urez mult suces la urmatoarele competitii si curajosilor mici sahisti care au participat cu succes la concursuri: Vlad-Andreas Bibis, Stefan-Radu Ene, Eduard-Andrei Dumitru, Andrei Bradoaia,  Teodor-Stefan Anghelescu , David Cristea, Victor Savu, Teodor Kogalniceanu, Vicentiu Savu, Ionut Predescu, Maria Catana, Catalin Predescu, Matias Matei, Ene Teodor.

 

Paunescu Stefan-Vlad de la CSM Bucuresti – campion national scolar under 7 ani !

Modul profesionist de organizare si functionare al sectiei sah de la CSM Bucuresti se dovedeste un adevarat izvor de talente. Stefan-Vlad Paunescu, un copil descoperit si format la grupele de initiere ale clubului nostru, aflat la al doilea concurs din viata lui a reusit sa se impuna intr-un concurs national !

17814402_310617546024863_1674469397773746096_o

La Concursul National de Sah Elisabeta Polihroniade, desfasurat saptamana trecuta la Calimanesti, la categoria Under 7 ani s-a impus cu 7,5 puncte din 9 sportivul Paunescu Stefan-Vlad legitimat la CSM Bucuresti . Micul nostru sportiv si-a asigurat astfel participarea la Campionatul Mondial Scolar de Sah care va incepe peste 3 zile la Iasi.

II uram succes la Mondialul de la Iasi !

 

 

Diplome sah

O intamplare hazlie: intr-o discutie la un concurs, un baiat de la alt club, m-a intrebat daca toate trofeele de pe pagina mea de facebook,  sunt castigate de mine ?! Zic Da, de cine crezi ca sunt castigate ? El raspunde: -Si eu credeam la fel, numai ca antrenorul nostru (am aflat ca e doar instructor) ne-a spus la club ca ai multe trofee de la tatal tau, ca el mai organizeaza concursuri si are multe cupe ! :))) Poza e de anul trecut din iunie !

11406183_1582906281960517_782372608004110137_o

Mai jos cateva diplome din ultima perioada.

Palmaresul e pe pagina: Palmares sah Andrei Ulian

Șah – în realitate ești mai bun!

Cel mai bun ! Locul 1 General concursul Under 10 cu cinci victorii din cinci partide la concursul organizat de Realitatea TV. Premiul: o super bicicleta si cateva carti deosebite.

 

În realitate ești mai bun! Un eveniment organizat de Realitatea TV în parteneriat cu SOS Satele Copiilor. Sâmbătă, 28 mai, o sărbătoare a șahului și a copilăriei.

Concursul de șah a fost arbitrat de Delia Duca si Marele Maestru Andrei Murariu, dar evenimentul a inclus și un picnic, jocuri în aer liber și un concert al Corului de Copii al Operei Naționale București.

Realitatea TV prin programul său dedicat, Strategie în alb și negru, sprijină popularizarea șahului în rândul tinerilor, în mod special. Realizatorii, Amedeo Ene și Delia Duca, prezintă atât povesti interesante din istoria și tradiția șahului, cât și exemple de probleme rezolvate sau studii mai avansate.

CONCURSUL DE ŞAH “ÎN REALITATE EŞTI MAI BUN” – 28 Mai 2016
CLASAMENT TURNEU (U10)
NUME PRENUME PUNCTE BH AN NASTERE CATEGORIE PREMIU
1 ULIAN ANDREI-OCTAVIAN 5 15 2007 Loc 1 General
2 RUSNAC MIHAI 5 13.5 2007 Loc 2 General
3 MAZILU XENIA 5 13 2007 FU10 Loc 1 – F10 ani
4 CNEJEV VLADIMIR-ALEXANDRU 4 17 2008 U8 Loc 3 General
5 NEGHIU CRISTIAN 4 16 2007 Loc 4 General
6 NICOARA VLAD MIHNEA 4 16 2006 Loc 4 General
7 DUMITRESCU DANIEL 4 15 2007 Loc 5 General
8 DRIMBOCEANU SERBAN 4 15 2006 Loc 5 General
9 PANAIT MIHAI PETRE 4 15 Loc 5 General
10 BOATCA LUCA 4 14 2008 U8 Loc 1 – 8 ani
11 BALUTA MARIA 4 12 2006 FU10 Loc 2– F10 ani
12 POPESCU CRISTIAN 3 17 2007
13 STATE-UNGUREANU ELENA-ANASTASIA 3 17 2010 FU6 Loc 1 – F8 ani
14 ARMEANU SEBASTIAN MATEI 3 17 2007
15 ION MIHAIL – OCTAVIAN 3 15 2009 U8 Loc 2– 8 ani
16 MOTRAN MATEI ALEXANDRU 3 15 2008 U8 Loc 3– 8 ani
17 TOCULET ERIKA ANDREEA 3 15 2007 FU10 Loc 3 – F 10 ani
18 BALAN ANA MARIA 3 15 2006 FU10 Loc 3– F10 ani
19 STOENESCU IOANA-TEODORA 3 14.5 2008 FU8 Loc 2– F8 ani
20 BOUR CIPRIAN 3 9 2006 Loc 1 de la SOS
21 DAVID PETRU 3 14 2006
22 NECULA VLAD-EDUARD 3 13 2009 U8
23 STOIAN ILINCA 3 13 2007 FU10
24 ARMEANU IRINA ALEXANDRA 3 12.5 2006 FU10
25 PANA CRISTIAN 3 12 2009 U8
26 SAVU LUCA CHRISTIAN 3 11.5 2006
27 GRĂTIANU EDUARD 3 11.5 2008 U8
28 STATE-UNGUREANU NICOLAE-VLAD 3 11 2008 U8
29 RUSNAC STEFAN 3 11 2009 U8
30 DUMITRU ADRIAN 3 11 2009 U8
31 SBARCEA GRIGORE 2 16 2006
32 TIHON CONSTANTIN GABRIEL 2 15 2007
33 MATACHE ALEXIA-ELENA 2 15 2009 FU8 Loc 3– F8 ani
34 GOMOI HORIA ANDREI 2 14 2007
35 FLOREA ALIN 2 14 2009 U8
36 IGNAT ROBERT 2 13 2009 U8
37 IVASCU ANDREEA 2 13 2008 FU8
38 LUPU SOPHIA ALEXIA 2 12.5 2006 FU10
39 PUPAZAN ERIC ANDREI 2 12 2008 U8
40 ANDREI CALIN IOAN 2 11.5 2006
41 CONSTANTIN ARIANA IOANA 2 11 2007 FU10
42 LUCA CRISTIANA CATINCA 2 11 2008 FU8
43 DACU VLAD CATALIN 2 9.5 2009 U8
44 SARATEANU GIULIA 2 9.5 2008 FU8
45 IVASCU ALEXANDRA 2 9 2008 FU8
46 TOBA MAIA – IOANA 2 9 2009 FU8
47 MARINESCU MIHAI 2 8 2009 U8
48 STUPARU VALENTIN 2 7.5 2008 U8
49 POPESCU ANDREI 1.5 12 2009 U8
50 SANDU ANDREI 1.5 11.5 2006
51 TIHON AUREL MIHAI 1 12 2006
52 POPESCU STEFAN 1 11 2009 U8
53 DIMITRIU FILIP 1 10.5 2011 U6 Loc 1– 6 ani
54 DUMITRESCU ALEXANDRU 1 9 2006
55 GHEROGHE CARLOS 1 6.5 2006
56 CONSTANTIN MARIA 1 6 2006
57 POPICA EDUARD ALEXANDRU 1 5 2011 U6
58 BOSCU IRIS 0.5 8.5 2006 FU10
59 BUCSA IOANA 0.5 6 2007 FU10
60 MIHAILESCU ANDREEA 0 11 2007 FU10
61 BEDROS ANDI MAXIMIAL 0 8 2008 U8

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/sarbatore-te-ziua-copilului-in-fa-a-tablei-de-ah_1937113.html#ixzz49yMJGfDK
Follow us: @realitatea on Twitter